Hakkımda

Ömer Lütfi ÖZENÇ HAKKINDA

Ömer Lütfi ÖZENÇ , 1959 Çankırı İli Kurşunlu İlçesi doğumludur. TCDD emekli istasyon şefi Necmettin Özenç ve Gürcü Özenç’in oğludur.

İlkokul 1.sınıfa Ankara’da başladıktan sonra Kurşunlu’ya gelerek 2, 3 ve 4. Sınıfları Refik Saydam İlkokulunda, 5 sınıfı Tevfik Fikret İlkokulunda okudu.

Ortaokul 1 ve 2. Sınıfı Çankırı Merkez Ortaokulunda, 3. Sınıfı Kurşunlu Lisesi Orta kısımda okudu ve 1974 yılında yatılı okul sınavını kazanarak Ankara Maliye Meslek Lisesine gitti.

1977 yılında Ankara Maliye Okulunu, sonrasında 1983 yılında Gazi Üniversitesini bitirdi.

Ankara Maliye Okulunu bitirdikten sonra devlet parasız yatılı okullarının mecburi hizmeti olduğu için 1977 yılında Kurşunlu Malmüdürlüğü’nde devlet memuriyetine başladı ve sırasıyla; Kurşunlu, Ankara, Tokat, Afyon, tekrar Ankara ve İstanbul’da Maliye teşkilatının çeşitli kademelerinde Muhasebe Memuru, Vergi Memuru, Vergi Denetmeni, Vergi Dairesi Müdürü ve Vergi Müfettişi ünvanlarında görev yaptı.

Devlet Memuriyetinin yanı sıra sivil toplum kuruluşları ile ilişkisini hiçbir zaman kesmedi.

12 Eylül 1980 tarihine kadar Kurşunlu Ülkü Ocağı Başkanlığı, Vergi Denetmenleri Derneği Tokat ve Afyon il temsilciliği, GİMDER (Vergi Dairesi Müdürleri ve Müdür Yardımcılarının üyesi olduğu dernektir) kurucu üyeliği, Genel Başkan Yardımcılığı ve İstanbul Şubesi Başkanlığı yaptı.

1984 yılında Askerliğini yapmak üzere Kağıthane Levazım Maliye Okuluna gitti. 4 ay Acemi eğitimi yaparak yedek subay oldu ve Erzurum Aşkale'de 4.ncü Zırhlı Tugayda 12 ay Ekmekçi Takım Komutanlığı yaparak askerliğini tamamladı.

İstanbul’da ve Ankara’da bulunan Kurşunlu Dernekler Birliklerinin kuruluşunda önderlik ederek bizzat çalıştı.

Bu dernekler dışında halen;
-İstanbul Çankırı Eğitim Kültür Vakfı Denetim Kurulu Başkanlığı,
-Beşiktaş Jimnastik Kulübü Kongre üyeliği,
-Yeniden Aydınlanma Derneği üyeliği,
-Maliye Okulu Mezunları Derneği üyeliği,
-Vergi Müfettişleri Derneği üyeliği,
-Kurşunlu Tarihi Araştırmaları Derneği üyeliği,
-Afet Araştırmaları Derneği üyeliği,
-Türk Aydınları Vakfı üyeliği
-Ahilik İş İnsanları Derneği Başkan Yardımcılığı
-AhiYaren Platformu Başkanlığı

devam etmektedir.

1998-2007 tarihleri arasında bizzat yaptığı çalışmalar sonucunda 2007 yılında kurulan İstanbul Çankırı Dernekleri Federasyonunun (ÇANDEF) Kurucu Başkanlığını yaptı.  1977 yılında Kurşunlu Mal Müdürlüğünde başladığı ve 38 yıl çalıştığı devlet memuriyeti görevinden 2015 yılında emekli oldu.

Emeklilikten sonra, İstanbul’da Bağımsız denetim faaliyeti yürütmekte olan, CTS Kurumsal Çözüm ve Bağımsız Denetim Anonim Şirketinde yönetim kurulu başkanı olarak özel sektörde SMMM, Bağımsız Denetçi unvanları ile iş hayatına başladı.

İyi Parti’nin kuruluşu çalışmalarında yer alarak İyi Parti İstanbul Kurucu İl Yönetim Kurulu üyeliği görevi yaptı.

  1. Dönem İYİ Parti İstanbul milletvekili adayı oldu.

2019 yılında Şişli Belediye Başkan Yardımcısı görevine başlayınca etik kurallar gereğince kurucusu olduğu CTS Kurumsal Çözüm ve Bağımsız Denetim Anonim Şirketinin ortaklığından da ayrıldı. Bu şirket halen Kağıthane Merkez Mahallesinde faaliyetine devam etmektedir.

2023 yılı  28. Dönem İyi Parti İstanbul 2. Bölge Milletvekili Adayı oldu.

Evli, 2 çocuk babası ve 2 torun dedesidir.